شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام

Blog Article

شیوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام
معرفی
ثبت شرکت در کشور ایران یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای شروع تجارت است. در این مطلب، به صورت جامع توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید شرکت خود را ثبت کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در ایران



در ایران، اقسام گوناگون شرکت‌های بازرگانی وجود دارد که هر کدام مشخصات و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند. در این مطلب، به معرفی مهم‌ترین گونه‌های شرکت‌های کسب و کار در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی بزرگ
یکی از انواع شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران، شرکت سهامی گسترده است. در این گونه شرکت، اعتبار به سهم‌ها تجزیه می‌شود و سهامداران می‌توانند سهام را تهیه کنند و در سود و زیان کسب و کار مشارکت داشته باشند.

شرکت سهامی کوچک
نوع دیگری از شرکت‌های کسب و کار، شرکت سهامی کوچک است. در این نوع شرکت، بودجه به سهم‌ها تجزیه می‌شود، اما تعداد شرکا معین است و سهام‌ها قابل جابجایی در بازار سهام نمی‌باشند.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت مسئولیت محدود، مدل دیگری از شرکت‌های کسب و کار در ایران است. در این مدل کسب و کار، تعهد شرکا به مقدار اعتبار وارد شده به شرکت در شرکت محدود می‌شود و سهامداران در صورت قروض شرکت، تنها به میزان سرمایه وارد شده مسئول خواهند بود.

شرکت تضامنی و همبسته
شرکت همبسته یکی از گونه‌های شرکت‌های تجاری می‌باشد که در این نوع، تعهد شرکا به اندازه تمام دیون بیزینس می‌باشد. در این گونه بیزینس، هر یک از شرکا تعهد نامحدودی نسبت به قروض کسب و کار دارند.

شرکت نسبی
شرکت نسبتی نوع دیگری از شرکت‌های کسب و کار است که در آن، مسئولیت سهامداران به میزان سهم الشرکا هر یک از آنها در بیزینس نسبت به کل بدهی‌ها شرکت محدود می‌شود.

شرکت تعاون
شرکت تعاون یکی از گونه‌های شرکت‌های تجاری می‌باشد که با هدف تامین نیازهای اعضا و بهبود شرایط اقتصادی آنها راه‌اندازی می‌شود. در این گونه شرکت، سود و ضرر به نسبت مشارکت شرکا تقسیم می‌شود.

جمع‌بندی
در این مقاله، با اقسام گوناگون شرکت‌های کسب و کار در ایران پرداختیم. هر کدام از این شرکت‌ها خصوصیات و شرایط ویژه خود را دارند که بسته به نیازمندی‌ها و اهداف می‌شود شرکت مناسب خود را برگزینید.


گام اول: تعیین نام شرکت
نخستین گام در روند راه‌اندازی شرکت، انتخاب یک نام برای شرکت است. نام شرکت باید خاص باشد و با شرکت‌های دیگر متفاوت باشد.

گام دوم: تدوین اساسنامه
در این مرحله، باید قوانین و مقررات بیزینس خود را تنظیم کنید. این سند شامل جزئیات سهامداران، نوع فعالیت، میزان سرمایه و موارد دیگر است.

مرحله سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از تنظیم اساسنامه، باید جزئیات شرکت را در سیستم دولتی به ثبت برسانید. برای این منظور، باید به وبسایت رسمی سازمان ثبت مراجعه کنید.

گام چهارم: دریافت مجوزهای لازم
با توجه به نوع فعالیت کسب و کار، ممکن است نیاز به گرفتن مجوزهای گوناگون از ادارات مختلف داشته باشید. این مدارک شامل مجوزهای بهداشتی، گواهی محیط زیست و مجوزهای فنی می‌شود.

مرحله پنجم: باز کردن حساب بانکی
مرحله پایانی، افتتاح یک حساب به نام بیزینس است. این حساب برای معاملات مالی و مدیریت مالی بیزینس لازم.

جمع‌بندی
تاسیس شرکت در کشور ایران با رعایت گام‌های ذکر شده قابل انجام است. امیدواریم این مقاله برای شما سودمند باشد و بتوانید بیزینس خود را به راحتی ثبت کنید.

منبع : ثبت شرکتها

Report this page